חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

תרומות בימי קורונה - דומיניק תים מסרב לעזור לחבריו בסבב

מגפת הקורונה משתוללת בעולם כולו מזה כשלושה חודשים, והטניס המקצועני כמו כל ענפי הספורט, הקבוצתי והיחידני, נמצא בתרדמת, וקשה לנבא מתי ינתקו ממנו את מכונת ההנשמה והוא יוחזר לפעילות. סלבריטאים מפורסמים ועשירים מכל התחומים ובכל העולם, התגייסו למען הקהילה העולמית או המקומית שלהם באין סוף מיזמים ותרומות של מכשור רפואי, ציוד מגן, אוכל, תרופות ועוד. הטניסאים הבכירים בעולם התגייסו בגדול גם הם. רוג'ר פדרר תרם למשפחות קשות יום במולדתו שוויץ מיליון דולר כדי שיעברו בשלום את תקופת המגפה. גרגור דימיטרוב הבולגרי, תרם מכונות הנשמה לבית חולים בעיר הולדתו האסקובו, וזאת למרות שהוא עצמו מתגורר בקליפורניה. שחקן העבר האמריקני אנדי רודיק, הקים קרן מיוחדת לסיוע למשפחות בקשיים בעיר הולדתו אוסטין שבטקסס, ונובאק דג'וקוביץ' תרם מיליון דולר לרכישת מכונות הנשמה במולדתו סרביה - אבל לא עצר שם. "נולה" הוא ללא ספק הטניסאי הפעיל ביותר והיוזם ביותר בסבב הגברי מאז פרוץ משבר הקורונה, אבל היוזמה האחרונה שלו לא עברה ללא מכשולים.

דומיניק תים
מתוך עמוד הפייסבוק של דומיניק תים

ביוזמה מעניינת ויוצאת דופן במיוחד, גייס דג'וקוביץ' את רפאל נדאל ואת רוג'ר פדרר למיזם בו הם מקווים לגייס משחקני הסבב הגברי, סכום מכובד שיוענק לטניסאים המדורגים בתחתית הדירוג העולמי (מתחת למקום ה- 250 בעולם), השכבה של הטניסאים שנפגעה הכי קשה מהפסקת הפעילות התחרותית בטניס העולמי, הפסקה שככל הנראה גם תימשך לפחות עד אמצע חודש יולי – וזו התחזית האופטימית. כידוע, שחקני טניס לא מרוויחים כסף כמו ספורטאים מקצוענים בענפי ספורט קבוצתיים למשל, שאמנם חלקם נדרשים בימים אלה לקצץ גם הם משכרם, אבל לא לוותר על הכנסה כלשהי בצורה גורפת. שחקני טניס חיים מהשתתפות בטורנירים בגדלים שונים, המחלקים סכומי פרסים שונים במהלך השנה, ובאופן טבעי מי שלא מנצח – גם לא מרוויח, וכעת כבר לא מדובר על ניצחון או הפסד אלא על כך שאין פשוט משחקים בכלל. עד לפני פרוץ המגפה, טניסאי המדרוג במקום ה- 200 בעולם למשל, נכנס לתחרות, הפסיד בסיבוב הראשון, ועדיין יצא עם סכום כסף מסוים בכיס. כעת, כשטורנירים לא מתקיימים כלל, גם "דמי הכיס" הללו מהפסד בסיבוב הראשון נעלמו, וטניסאים רבים, חלקם בני 25 ו- 30 וחלק גם בעלי משפחות, יושבים בבית ללא הכנסה כלל. היוזמה של דג'וקוביץ וחבריו לצמרת, אמורה לשלשל לכיסם של כל אחד מהטניסאים המדורגים בין המקומות 250 ל- 700 בעולם 8,000 יורו כמענק שיעזור להם לעבור את התקופה הקשה. אבל הגיוס של דג'וקוביץ , שביקש משחקנים 1 עד 5 בעולם לתרום 25,000 יורו כל אחד, ומשחקים המדורגים בין 50 ל- 100 בעולם תרומה של 4,000 יורו, נתקל בהתנגדות מצדו של דומיניק תים האוסטרי, המדורג במקום ה- 3 בעולם, שדחה ולא בנימוס יתר, את היוזמה וסירב לתרום. תים בן ה- 26, שהרוויח בקריירה שלו יותר מ- 20 מיליון יורו מטורנירים מאז הפך למקצוען בשנת 2011 הסביר: "יש הרבה טניסאים בסבב אליהם אמור להגיע הכסף הזה מהתרומה שלא מגיע להם. שיחקתי בהמון טורנירים בתחילת הדרך שלי, ראיתי במשך שנים את ההתייחסות של חלק גדול מהטניסאים לקריירה שלהם ואת המאמצים שהם השקיעו, ולא כולם היו בעניין עם כל הלב והנשמה. אני לא רואה אף אחד מהם גווע ברעב בתקופה הזאת, ואני מעדיף לתרום את הכסף לאנשים או ארגונים שבאמת זקוקים לו". הסירוב של תים כמובן גרם לרעש תקשורתי לא מועט, ובעקבותיו הופעל עליו לחץ לחזור בו מהחלטתו, בינתיים לשווא.

'נובאק דג'קוביץ
מתוך עמוד הפייסבוק של נובאק דג'וקוביץ'

גדול המבקרים של תים עד כה הוא, איך לא, "הילד הרע" של הטניס, האוסטרלי ניק קירגיוס שאמר על תים: "הוא פשוט לא מבין את הנקודה. אנו מרוויחים בצמרת הרבה יותר מדי ולכן זו בדיוק ההזדמנות לתת לחלק מהכסף הזה לרדת למטה לדרגים הנמוכים יותר ולעזור". אבל תים לא זז מעמדתו: "לאף אחד מאיתנו לא ניתנו הישגים וכסף ככה סתם. עבדנו מאד קשה להגיע לצמרת, ולאיש מאיתנו אין גם ערובה או הבטחה להכנסה מכל מקצוע אחר. אני יודע שחלק מהדברים שלי אולי צורמים, אבל אני חוזר ואומר שיש אנשים, אפילו חיות וארגונים, שצריכים את הכסף הזה הרבה יותר בדחיפות מכל ספורטאי" . השיח שהתפתח סביב סירובו של תים לתרום לחבריו בסבב מעניין. אי אפשר שלא להזדהות עמו, אפילו במעט, למרות שהתגובה הראשונית של כולנו היא לראות בעמדתו משהו לא אנושי. אבל התחושה הראשונה שעולה בימים אלה של מגפה עולמית, שפוגעת כלכלית בכל אחד מאיתנו, בחלקנו פחות ובאחרים יותר, היא שאכן קשה לקבוע מהו סדר העדיפויות הנכון אליו לנתב כל תרומה, כשאין כמעט מישהו שלא זקוק לה. תים כמובן לא מסכן. הוא יכול להוציא מכיסו מבלי להרגיש סכום זניח במונחים שלו של 25 אלף יורו, אבל עדיין בחר לא לעשות זאת, ולכן נראה כי העניין אצלו הוא בהחלט עקרוני ולא כספי, ויש מקום גם לדעה כמו שלו. מה דעתכם?

216 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול