חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

שמאל, ימין, שמאל...

ווימבלדון מאחורינו והטניסאים מתחילים ממש עכשיו בעונת המגרשים הקשים כהכנה לשיא הבא – האליפות הפתוחה של ארה"ב. חשבתי לנצל את התקופה הזאת כדי לעסוק בנושא קצת אחר, שאותי לפחות מרתק. קראתי במהלך השנים מאמרים רבים על ההבדלים בין אנשים ימניים לשמאליים (לא בדעותיהם הפוליטיות כמובן, אלא בשימוש בידיהם לביצוע פעולות ביום יום).

גיליתי שלא מחקר אחד ולא שניים קובעים, שאנשים שמאליים הם בדרך כלל מוכשרים יותר (השאלה האם בכל דבר בו הם נוגעים או בתחומים מסוימים נותרה די פתוחה), והגדילו לעשות מחקרים נוספים שקבעו שהם אף חכמים יותר. העובדה שאני ימנית וקריאת המאמרים בנושא גרמה לי קצת לרגשי נחיתות, לא מנעה ממני מלהמשיך ולהתעניין בנושא. התנחמתי בעובדה שככל שאקרא ואשכיל יותר, אולי אסגור קצת את הפער :) מיד ניגשתי לחפש מה אומרים מומחים בעניין הזה של שימוש ביד החזקה או החלשה בכל הקשור לטניסאים.

אולי אחד הטניסאים שאין כמעט מי שלא יודע שהוא ימני אבל משחק ביד שמאל הוא רפאל נדאל הספרדי. נדאל כבר ידוע, אוכל, כותב ובעצם מבצע את כל פעולות היומיום בחייו עם יד ימין, אבל את הדבר שהוא עושה הכי טוב, לשחק טניס, הוא עושה דווקא בשמאל.

מתוך עמוד הפייסבוק של אנג'ליק קרבר

בראיון לפני מספר שנים אמר דודו ומאמנו מילדות, טוני נדאל, כי רפא בעצם חבט כילד כדורים בשתי הידיים בשני הצדדים ורק כשהתחזק מספיק פיזית, הוא, טוני, החליט עבורו שישחק ביד שמאל, כיוון שידוע שיש לטניסאים שמאליים יתרון בכמה אספקטים של המשחק על עמיתיהם החובטים ביד ימין. לימים, כאשר היחסים בין השניים קצת עלו על שרטון (בין השאר כי הדוד הנחמד התהדר ולקח לעצמו את הקרדיט הבלעדי על הקריירה המצליחה של אחיינו), אמר טוני לעיתונאי שראיין אותו כי הוא בעצם עשה טעות כשאמר לרפא לשחק בשמאל. הוא טען שנדאל יכול היה להיות אפילו טוב יותר לו היה משחק בידו הדומיננטית - ימין. אוהדיו של נדאל כמובן מאד לא אהבו את ההתבטאות הזו. הם ראו בה רמז לכך שנדאל בעצם, בעיני דודו, לא מספיק טוב והישגיו היו יכולים להיות גדולים יותר. הם ממש לקחו את זה ללב. אבל ללא קשר לרכילות, השאלה העולה היא בהחלט מעניינת: האם יכול היה טניסאי זה או אחר להצליח יותר לו היה דובק ביד הדומיננטית שלו בכל מחיר. את התשובה כנראה, לא הדוד טוני ולא אנחנו נדע לעולם.

נדאל לא לבד. יש לא מעט טניסאים וטניסאיות שמשחקים ושיחקו טניס ברמה הגבוהה ביותר עם היד החלשה שלהם. הראשונה בהיסטוריה הייתה לא אחרת מאשר מרגרט קורט האוסטרלית, מחזיקת שיא הזכיות בטורנירי גראנד סלאם (24 זכיות ביחידים), שידה הדומיננטית הייתה שמאל דווקא, אך שיחקה טניס (ולא רע בכלל יש לציין), ביד ימין. אנג'ליק קרבר הגרמנייה, שמשחקת ביד שמאל, היא ימנית. בדיוק כמו נדאל. "אני לא ממש יודעת להסביר למה", היא אמרה כשנשאלה על הנושא. "כשנתנו לי מחבט לראשונה לקחתי אותו ביד שמאל וזו היד שאיתה היה לי נוח לנסות לחבוט בכדורים", היא הסבירה. למזלה של קרבר במקרה שלה, שלא כמו אצל רפאל נדאל, איש לא ניסה להתערב במה שהטבע הכתיב ולעשות לה "המרה", אם יורשה לי להשתמש במושג פופולארי למדי בימים אלה...

טניסאים ידועים נוספים שכמעט איש אינו יודע שעשו "הסבה" ליד הפחות דומיננטית בטניס כוללים את קרלוס מויה הספרדי מאמנו הנוכחי של נדאל (יד שמאל דומיננטית – שיחק טניס בימין), מאריון ברטולי הצרפתייה שזכתה בווימבלדון (יד שמאל דומיננטית ששיחקה בשתי ידיים בשני הצדדים , אבל חבטה הגשות עם ימין וזו הייתה היד הדומיננטית שלה), קומיקו דאטה - קרום היפאנית (יד שמאל דומיננטית אבל שיחקה טניס ביד ימין), יורגן מלצר האוסטרי (יד ימין דומיננטית, אך שיחק טניס ביד שמאל) ואחרים.

בסופו של דבר לכל הטניסאים והטניסאיות האלה מכנה משותף אחד: ללא קשר ליד הדומיננטית שלהם – כולם היו מוצלחים וכישרוניים, כולם חכמים, מי יותר ומי פחות, ואצל כולם, אומרים החוקרים, הכול התחיל ונגמר במבנה המוח.

38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול