חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

נכשלו ולא באשמתם

עם פרוץ מגפת הקורונה עולם הטניס, כמו רוב ענפי הספורט, עמד מלכת. ככל שהלך והתגבר המידע אודות הנגיף, ככל שהלך ונהיה ברור יותר שהמגפה כאן לזמן ארוך ובלתי ידוע, כך גברו הקולות בעולם הטניס לעשות את ההתאמות הנדרשות לא רק מבחינת לוח הטורנירים השנתי והדירוג העולמי, אלא גם ובעיקר בכל הקשור לדאגה לשחקנים בדרגות הנמוכות יותר, הדאגה לפרנסתם של הטניסאים שרק מתחילים לטפס במעלה הדירוג וזקוקים להכנסה. ויכוח עז התעורר סביב התרומה שאמורים היו "מצפונית" להעניק טניסאי הצמרת העולמית העשירים, לקולגות שלהם בתחתית הדירוג, וחלק גדול מהביקורת הופנתה אז כלפי דומיניק תים האוסטרי, שהעדיף לתרום כספים בכיוונים אחרים ולאו דווקא לחבריו למקצוע, שעל חלקם הוא גם לא חסך בביקורת כשהוא דיבר על חוסר מחויבות או על כך שלא עבדו מספיק קשה להגיע להישגים טובים יותר.

רוג'ר פדרר בווימבלדון - מתוך עמוד הפייסבוק שלו

אבל ככל שהחודשים נוקפים והמגפה חוזרת בכל פעם בגל גדול עוד יותר ברחבי העולם כולו, השיח משנה כיוון. כשברור שמספר הטורנירים שניתן יהיה לקיים במהלך השנה הוא מצומצם, ועל הטניסאים כולם למצוא בינתיים מקורות הכנסה אחרים, עולה השאלה מה יקרה עם הטניסאים הוותיקים והמבוגרים יותר, גם העשירים ביניהם, כמו רוג'ר פדרר או סרינה וויליאמס. לכולם ברור שהשיח סביבם הוא לא סביב פרנסה. להם יהיה מה ללבוש ומה לאכול לעד, וכך גם לילדיהם ונכדיהם, גם אם מגפת הקורונה תישאר כאן עוד עשור. הדאגה שלהם וסביבם היא בנושא שונה לחלוטין: כיצד יוכלו לכתוב עוד פרק בדפי ההיסטוריה של הענף כשזה מושבת לתקופה ארוכה כל כך והשעון הביולוגי שלהם ממשיך לתקתק. רוג'ר פדרר כבר בן 39, וסרינה וויליאמס, גם היא בת 39 ואימא גאה, ולכול אחד מהם היו תוכניות גדולות בשנתיים שלוש הקרובות. נהוג לומר שטניסאים ברמה הזו, מגיע רגע בקריירה שהכסף כבר לא מהווה תמריץ להמשך הפעילות שלהם, אלא אך ורק ההישגים, והתפישה הזו קיבלה משנה תוקף כעת. רוג'ר פדרר, תכנן ללא ספק בשנתיים הקרובות להשיג בעיקר עוד שני דברים לרקורד המרשים שלו: עוד תואר ווימבלדון אחרון, על משטח הדשא האהוב עליו והמקום המסמן עבורו יותר מכל את פסגת הקריירה שלו. מטרה נוספת עליה דובר אם לא על ידו אז בוודאי על ידי פרשנים שסיקרו את הקריירה שלו עד כה: זכייה במדליית זהב אולימפית ביחידים. סרינה וויליאמס מצידה, ניסתה עוד לפני פרוץ הקורונה ולמען האמת כבר תקופה ארוכה, ללא הצלחה בינתיים, להשיג את תואר הגראנד סלאם ה- 24 שלה בקריירה כדי להשוות את שיא כל הזמנים של האוסטרלית מרגרט קורט. עד כמה ההישג הזה חשוב לסרינה, ראינו היטב בעיקר בהתפרצות העצבים הבלתי נשלטת שלה בגמר אליפות ארה"ב ב- 2018 מול נעמי אוסקה היפנית, אז עונש רדף עונש עד כדי השמטת משחקון בעקבות התנפלות חסרת רסן על השופט הראשי, אותו האשימה בהחלטות שגויות כנגדה כיוון שהיא אישה. ואז הגיעה הקורונה, והכול עמד מלכת, וכך כאמור גם ספרי ההיסטוריה של הענף שנתקעו אי שם בפרק על ינואר 2020 . האם יצליחו וויליאמס ופדרר להחזיק מעמד ולהמשיך ולהתאמן ובעיקר לשמור על המוטיבציה כך שיהיה להם עדיין סיכוי לממש את החלום האחרון שנותר להם?

מתוך עמוד הפייסבוק שלה - סרינה וויליאמס - כבר בת 39 ואימא במשרה מלאה
סרינה וויליאמס - כבר בת 39 ואימא במשרה מלאה

התשובה העצובה היא שככל הנראה לא. פדרר עבר ניתוח בברכו שהשבית אותו ממילא וללא קשר למגפת הקורונה ברוב חודשי שנת 2020, ושנת 2021 לא נפתחה כסדרה בינתיים ולא ידוע בוודאות גמורה האם המשחקים האולימפיים בטוקיו או ווימבלדון לפני כן, יצאו לדרך כמתוכנן. סרינה וויליאמס, שבאופן ברור לא הצליחה במשך כמה שנים להשיג את התואר הנכסף בעיקר בגלל מה שהיה ברור כמחסום מנטאלי, גם היא ספק אם תצא מההפסקה הארוכה הזו מתחרויות יותר מחוזקת. גם אם מנטאלית היה לה זמן להירגע ולשים את החלום בפרופורציה, הרי שבהמשך וככל שחולף הזמן, דווקא הצד הפיזי עלול להיות ה"אשם" התורן בחוסר היכולת שלה להשיג את המטרה. איש מאתנו לא יכול לנבא מה יקרה עם הקריירות של השניים, כמו שאי אפשר לנבא מתי המגיפה תהיה מאחורינו. אבל מה שבטוח הוא שאם לא יצליחו בסופו של דבר לממש את החלומות שלהם ולכתוב עוד פרק מפואר בהיסטוריה של הענף, לעד יהיה רשום ב"כוכבית" שהם גם לא ממש קיבלו את ההזדמנות המלאה שהגיעה להם לעשות זאת.

197 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול