חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

ושוב איתכם: קים קלייסטרס

כשעוסקים בספורט תחרותי, והוא לא רק חלק מהחיים אלא החיים עצמם במשך שנים ארוכות, ההחלטה לפרוש היא ההחלטה הקשה מכולן.

במשך שנים של עיסוק בטניס מקצועני, לא פעם ולא פעמיים עברו גם עלי הרהורי פרישה מוקדמים. פציעה או תקופה של תוצאות גרועות, הן רק חלק מהסיבות, אבל נדמה היה שתמיד ברקע בסופו של דבר בצבצה התקווה שזה עדיין לא גמור – שהזמן טרם הגיע. לא פעם אחרי רצף מאד לא סימפטי של הפסדים למשל, הגיע ניצחון טוב אחד,ו לא היה צריך יותר. הרוח חזרה למפרשים ואיתה התחושה שעדיין מוקדם מדי.

גם אצל הגדולים ביותר רגע הפרישה הוא בעייתי. הדוגמה האחרונה שחווינו הייתה זו של אנדי מארי, שאחרי מלחמה בפציעות בלתי נגמרות וניתוחים, החליט במהלך אליפות אוסטרליה הפתוחה בתחילת העונה שזה עתה הסתיימה, להגיד שלום ולא להתראות. הוא קיבל כבוד של מלכים, נאם נאום פרידה מרגש ומלא בדמעות, והכול כדי להופיע חזרה בחיינו מספר חודשים מאוחר יותר לקראת עונת הדשא כאילו דבר לא קרה. אבל האמת היא שכן קרו דברים. מארי לא חזר באמת, וכנראה לא יצליח גם לחזור למה שהיה או למה שיכל היה להיות, לולא חוסר המזל והפציעות הרבות.

קים קלייסטרס - מתוך עמוד הפייסבוק

אבל דווקא מי שפורש "בריא" (הכול בעירבון מוגבל שכן עוד לא פגשתי טניסאי שפרש כשכל החלקים במקום), ומתוך החלטה מושכלת שהוא או היא עשו את שלהם בענף, הקושי גדול יותר לעבור הלאה.

צריך לאמר את האמת: החזרה, ולא משנה אם היא מגיעה שנה אחרי הפרישה או הרבה יותר מאוחר, בדרך כלל לא מצליחה להתעלות על הקריירה "המקורית".

ולמה אני כותבת לכם את כל זה?

כי הופתעתי לראות חדשות מרעישות המבשרות על חזרתה של קים קלייסטרס הבלגית לסבב בעונה הבאה עלינו לטובה.

בגיל 36 , כשהיא אמא לשלושה ילדים, והמשחק התחרותי האחרון של הבלגית התקיים אי שם בשנת 2012 בארה"ב. קלייסטרס הודיעה שהיא חוזרת לסבב המקצועני בשנה הבאה ואני מצאתי את עצמי קוראת על כך, ומרגישה תחושה קלה של אי נוחות.

הטניס המקצועני, הגברי והנשי, הופך לקשה יותר ויותר לא רק מדי שנה, אלא מדי חודש ומדי יום. אין לי מושג באיזה מצב גופני נמצאת קלייסטרס בגיל 36 ואחרי 3 לידות, ויכול להיות שהיא תוכל לתת כמה משחקים שיזכירו לנו את הטניסאית שהייתה פעם, אך לאורך זמן, במשך עונה שלמה, אפילו סתם טורניר אחד שלם – אני בספק שתוכל לספק את אותה הסחורה שראינו ממנה בשנות השיא שלה. הבעיה בטניס הרבה פעמים היא לא לנצח משחק בודד אלא להתאושש ממשחק אחד לשני. גם בטורנירי גראנד סלאם שם זוכים טניסאים ליום מנוחה בין משחק למשחק, לא בטוח שזה מספיק זמן לאושש את הגוף ואת השרירים, גם לא אחרי משחק של שתי מערכות. וישנו עוד דבר. העוצמות של הטניס הנשי לא מזכירות היום את אלה שאיתן התמודדה קלייסטרס לפני כמה שנים. התגובות והאינסטינקטים צריכים להיות חדים מתמיד, ותקנו אותי אם אני טועה, אבל זה לא משהו שנהיה יותר טוב ככל שמתבגרים, וזה גם לא משהו שממש ניתן לעבוד עליו בהכנות לפני תחילת העונה.

קלייסטרס פרסמה סרטון וידאו קצר בו הודיעה על חזרתה לסבב. לטובתה יאמר שהיא לא מדברת על מטרות ברורות או על שאיפות גדולות, אלא על הניסיון לחוות את החוויה של להיות טניסאית מקצוענית שוב תוך כדי היותה גם אמא טובה לשלושת ילדיה. אחרי 7 שנים של אמהות מלאה כפי שהיא מספרת בסרטון, היא תנסה להיות מצליחה בשני הדברים גם יחד. במהלך ההיסטוריה של הטניס היו חזרות אחרי פרישה מוצלחות יותר ופחות במהלך השנים.

קלייסטרס עצמה חזרה כבר פעם אחת לסבב בשנת 2009 , בחזרה שהסתיימה עם זכייה באליפות ארה"ב הפתוחה, אבל מאז ששיחקה משחק תחרותי חלפו כאמור עוד כ- 8 שנים, לכל הדעות פרק זמן ארוך מאד במהלכו כאמור הטניס עבר שינויים מרחיקי לכת.

פורשות נוספות שחזרו לשחק כל אחת אחרי תקופה ארוכה יותר או פחות היו מרטינה נבארטילובה, מרטינה הינגיס וגם בת ארצה של קלייסטרס ג'סטין הנין, כך שהחזרה עצמה היא לא דבר לא מקובל, ונראה שגם כשהטניס דוהר קדימה ומשתנה, חזרות מהסוג הזה יש להן יותר "סיכוי" בטניס הנשי .

בטניס הגברי רקורד החוזרים רע עד מביך. טניסאים כמו ביורן בורג השבדי ותומאס מוסטר האוסטרי למשל, החליטו לחזור לשחק בסבב אחרי קריירות בהחלט מפוארות , אבל לא הצליחו לנצח כמעט או בכלל משחקים. במשך שנתיים, בגיל 42, ואחרי שסבל מבעיות של עודף משקל, פרש מוסטר סופית כשהצליח בשנה לנצח שני משחקים בלבד. בורג "הגדיל" לעשות כשבמהלך שנתיים (1991-1993 ) של חזרתו, לא ניצח ולו משחק אחד. בורג היה בעת חזרתו בגילה של קלייסטרס – בן 36.

דבר אחד בטוח. תנצח משחקים או לא, קלייסטרס היא מסוג הטניסאיות שמארגני טורנירים יכולים רק לחלום עליהן. רוח הלחימה שלה והאהבה שלה למשחק, היו תמיד הנקודות החזקות שלה, והסקרנות של עצם חזרתה תניב למארגני טורנירים בסבב בשנה הבאה הרבה תקשורת טובה וקהל רב.

159 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול