חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

אשלי ברטי - טניסאית מזן אחר

אי שם בשנת 2014, אשלי ברטי נצפתה משחקת קריקט חצי מקצועני, הספורט הפופולארי ביותר ביבשת הולדתה אוסטרליה. אחרי זכייה בטורניר ווימבלדון לנוער בגיל חמש עשרה בשנת 2011, המשיכה אשלי ברטי לשחק טניס עד שנת 2014, אך בשלב מסוים החליטה שהענף הזה קשה ומלחיץ מדי עבורה, וביקשה להתרחק ממנו. לולא ברטי בת ה- 23 כיום, הייתה מתגעגעת לטניס וחוזרת למגרשים אחרי שנתיים של הפסקה, לא היינו זוכים היום להכתיר לאלופת צרפת את האוסטרלית הנהדרת הזו, שהפכה היום לטניסאית השנייה בלבד מאוסטרליה בהיסטוריה שזוכה בתואר גראנד סלאם ביחידים בצרפת מאז בת ארצה מרגרט קורט האגדית בשנת 1973.

הדבר האחרון שניתן היה לראות על ברטי במשחק הגמר מול הצ'כית בת ה- 19 מרקטה ואנדרוסובה, הוא את אותו הלחץ שהרחיק אותה מהמגרשים במשך שנתיים. ברטי שיחקה גמר מושלם וללא שום סימני התרגשות עבור מישהי בגמר גראנד סלאם ראשון בקריירה ביחידים. במשחק חד צדדי בו שלטה האוסטרלית לחלוטין מהנקודה הראשונה, היא גברה בשתי מערכות חלקות ובשבעים דקות בלבד בתוצאה 1/6 3/6 על הצ'כית המפתיעה, שנראה היה בבירור שהמעמד קצת גדול עליה. למרות הישגים יפים מאד השנה של הצ'כית כמו רבע גמר במיאמי, באינדיאן וולס וברומא השנה ורבע גמר אליפות ארה"ב כבר לפני שנה, היא נראתה אבודה במשחק הראשון שלה באצטדיון המרכזי, "פיליפ שארטייה" בפריז ולא הצליחה להביא את הטניס הטוב שלה לידי ביטוי.

ברטי חזרה כאמור לשחק טניס מקצועני לפני כשלוש שנים והחלה את הדרך למעלה בדירוג במקום 623 בעולם. כיום, בעיצומו של טורניר ווימבלדון, היא מוצאת את עצמה במקום הראשון בעולם.

מתוך עמוד הפייסבוק של אשלי ברטי

טניס הנשים השנה עובר תהפוכות רבות. כמעט בכל שבוע מאז תחילת העונה הנוכחית, זכתה טניסאית אחרת בתואר אחר. אין "שליטה" של טניסאית בודדת אחת בסבב, ואין גם יריבויות בולטות כמו בין הארבע או חמש טניסאים הראשונים בגברים. בטניס הנשי בכל שבוע הכול פתוח, וכל תואר יכול להגיע לידיה של טניסאית אחרת – וזה כבר לא ייחשב להפתעה אלא לנורמה.

עם זכייתה של ברטי בתואר על החימר בצרפת, מגיעות מחשבות "מפחידות" קצת עבור יריבותיה. החימר הוא המשטח האחרון עליו ברטי עצמה או מומחי הענף היו מהמרים שהיא תזכה בו בתואר גראנד סלאם. משחקה של ברטי מבוסס על הגשה ראשונה מצוינת ובאחוזים גבוהים, על משחק עם מגוון חבטות כולל חבטות חיתוך (סלייס) שלא בשימוש כלל אצל טניסאיות אחרות, ועל משחק רשת מצוין (שהביא לה גם תואר גראנד סלאם בזוגות בארה"ב בשנה שעברה).

אשלי ברטי היא שחקנית חשובה לנוף הטניס הנשי של היום. היא טניסאית מזן אחר. היא אולי לא מוציאה מהקהל קריאות התפעלות אחרי חבטה אימתנית, אבל היא בהחלט גורמת למביני הטניס להתפעל מטניס טוב וקלאסי כמו פעם, טניס שמאחוריו לא רק כוח ופיזיות, אלא גם הרבה יצירתיות, גיוון ומחשבה, שעושים את העבודה באותה יעילות, לעיתים בצורה גם יפה יותר לעין. מתוך טור שכתבתי עבור אתר "ספורט 1" במהלך הרולאן גארוס 2019)

9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול