חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

ארתור אש - טניסאי אגדי ואיש פורץ דרך

"אם הייתי אומר: "אלוהים למה אני?! על הדברים הרעים שהיו לי בחיי, אז הייתי אומר "אלוהים למה אני ?!" על כל הדברים הטובים שהיו לי" / ארתור אש

האליפות הפתוחה של ארה"ב נכנסה להילוך גבוהה. הגראנד סלאם האחרון של השנה, המתקיים בקומפלקס הטניס הענק על שם בילי ג'ין קינג בניו יורק, מכיל בתוכו את אצטדיון הטניס הגדול בעולם שהוקם בשנת 1997, תשע שנים אחרי פטירתו של ארתור אש ממחלת האיידס בגיל 49, וקרוי על שמו. ארתור אש נולד בריצ'מונד, וירג'יניה בארה"ב, והתאמן תחת הדרכתם של שני מאמנים שנתנו לו את יסודות הטניס: רונלד צ'ריטי ומאוחר יותר רוברט וולטר ג'ונסון. אש איבד את אמו אליה היה קשור מאד כשהיה רק ילד בן 6, אך הצער והכאב על לכתה, לא מנעו ממנו מלגדול להיות נער חיובי, תלמיד מצטיין ובעיקר אדם טוב ואיכפתי מגיל צעיר. בשנת 1963 , קיבל אש הצעיר מלגת טניס באוניברסיטת UCLA בקליפורניה, שהייתה הראשונה לזהות את כישרונו הגדול בטניס ומעט זמן לאחר מכן, הוא גם נבחר לייצג את ארה"ב במשחקי "גביע דייויס", כשהוא הטניסאי כהה העור הראשון שזכה לזימון לנבחרת ארה"ב.

ארתור אש זוכה בווימבלדון - מתוך עמוד הפייסבוק של ארתור אש

ארתור אש היה טניסאי אהוב מאד, לא רק בגלל יכולותיו הנהדרות והטניס היפה לעין והאלגנטי שהציג, אלא בעיקר בגלל השקט הנפשי שהציג במהלך משחקיו והאופי הנוח שלו. מסלול חייו, למרות שהוא לא תכנן זאת, הוביל את אש להיות מוביל ופורץ דרך לא רק בטניס, אלא אולי בעיקר במאבקים חברתיים. מעטים יודעים שאש היה בין מקימי הגוף הנקרא ATP (איגוד הטניס הגברי ), שבזכותו זוכים כיום טניסאים ליחס ובעיקר לסכומי הכסף אדירים. בנוסף, בעקבות סירוב של דרום אפריקה להעניק לו ויזה לטורניר בתחומה בשנת 1969 בגלל צבע עורו, הפך אש למוביל במאבק האפרטהייד, עד כדי כך שיש שראו בו בזמנו כמי שמבזבז את הפוטנציאל האדיר שלו בטניס בגלל עיסוקיו הרבים מחוץ למגרש. אבל ארתור אש היה מסוג האנשים שלא רק שמצאו זמן לעשות הכל - אלא בעיקר עשו הכול בהצלחה גדולה. בשנות ה- 70 המוקדמות, במקביל להמשך מאבקיו החברתיים, הצליח אש לזכות בשלושה טורנירי גראנד סלאם, כולל בטורניר ווימבלדון כשהוא בן 31, בו ניצח בגמר את בן ארצו ג'ימי קונורס. אש היה ונותר הטניסאי – גבר כהה העור היחיד עד היום שזכה בתארים בארה"ב ובווימבלדון. הוא היה גם לטניסאי כהה העור היחיד שדורג אי פעם במקום ה- 1 בעולם. בשנת 1980 פרש ארתור אש מטניס אחרי עשור של קריירה מוצלחת, ופנה לפעילות בתקשורת כפרשן טניס, כותב טורי פרשנות וכמובן פעיל חברתי. בשנת 1986 הגדיל את התא המשפחתי כשהביא לעולם את בתו קאמרה אליזבט ונראה היה שחייו, גם אחרי הטניס, עלו על מסלול של אושר גדול והצלחה.

משמאל: ארתור אש ונלסון מנדלה - מתוך עמוד הפייסבוק של ארתוש אש

אבל אז הגיעה שנת 1988 ועמה בשורות קשות לאש. במהלך אותה שנה, התגלתה אצל אש בעיה רפואית שהצריכה ניתוח לב. אש עבר בסופו של דבר שני ניתוחי לב ומאוחר יותר, גילו רופאיו שהוא נדבק בנגיף האיידס בגלל תרומת דם נגועה בנגיף, ככל הנראה במהלך הניתוח לב השני שלו. במשך מספר שנים, בעיקר כדי להגן על אשתו ובתו, הצליח בעזרת חברים ושיתוף הפעולה של רופאיו לשמור את דבר המחלה שלו בסוד, אך כאשר הבין שזה עומד לדלוף לתקשורת, כינס ביוזמתו מסיבת עיתונאים ב- 8 באפריל 1992, בה הודיע לעולם על היותו נשא איידס. אש זכה לאהדה ותמיכה רבה ונהנה משקט יחסי בחייו גם אחרי שנודע לעולם על מחלתו, וזאת עד לפטירתו ב- 6 בפברואר 1993. ארתור אש היה אגדה בחייו - ובמותו.

*קוראי היקרים: הבלוג הפעם מוקדש ברשותכם באהבה והערכה, למשה רייך

70 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול