חיפוש
  • אילנה ברגר הרפז

איפה הם היו - איפה הם היום...


ג'ימי קונורס – 2.9.1952 – ארה"ב – הטניסאי האמריקני המצוין, שמחזיק עד היום את שיא הזכיות בתארים בסבב הגברים (109), זכה ב- 8 תארי גראנד סלאם ביחידים והיה אליל במולדתו ובכל העולם. הוא היה ידוע כטניסאי בעל מזג חם, לוחם גדול וכזה שיותר משאהב לנצח - שנא להפסיד – לעיתיםעל חשבון הספורטיביות. בשנת 1991, העפיל קונורס בגיל 39 לחצי גמר אליפות ארה"ב. חמיש שנים לאחר מכן , בשנת 1996 הוא פרש מטניס מקצועני. מרגע פרישתו, כמעט כל דבר בו נגע קונורס נכשל. כל הניסיונות של קונורס לעשות הסבה לאימון כשלו. הוא אימן תקופה קצרה מאד את בן ארצו אנדי רודיק ללא הצלחה מרובה, והשיא הגיע כשלקח תחת חסותו כמאמן את מריה שראפובה. שיתוף הפעולה בין השניים החזיק משחק אחד בלבד. שאראפובה הודיעה לו שדרכיהם נפרדות שם. קונורס ניסה במשך שנים ללא הצלחה להיכנס גם לעולם העסקים, בעיקר בתחום ההימורים. יחד עם אחיו, ניסה אך הגיע לפשיטת רגל מספר פעמים. גם בחייו הפרטיים לקח לקונורס לא מעט זמן להגיע למקום יציב. הרומן שלו עם הטניסאית כריס אוורט לויד הסתיים בביטול האירוסין. מספר שנים לאחר מכן ניסו השניים לחדש את הקשר ביניהם אך נפרדו סופית בשנת 1978. כמה שנים לאחר מכן, כאשר פרסם קונורס אוטוביוגראפיה, הוא כתב בין השאר כי אוורט הייתה בהריון ממנו והחליטה לעבור הפלה מבלי שדיברה עמו. בשנת 1979 נישא קונורס לדוגמנית פטי מקווייר ולזוג יש שני ילדים. כיום מכהן קונורס כיועץ ודובר של חברה העוסקת בייצור מוצרים מבוססי קנאביס.

ניקולאי דוידנקו – 2.6.1981 – רוסיה – הטניסאי הנהדר הזה, הצליח לעשות קריירה נפלאה בעזרת טניס יציב ומנטאליות חזקה. בשיאו דורג במקום ה- 3 בעולם (2006) . הוא זכה ב- 21 תארים בקריירה והגיע 4 פעמים לחצי הגמר בטורנירי גראנד סלאם (פעמיים בצרפת ופעמיים בארה"ב). אבל הקריירה של הרוסי הצנום לא הייתה נקייה משערוריות. בשנת 2007 נפתחה כנגדו חקירה בחשד למכירת משחק. לאחר חקירה שארכה כשנה, נוקה הרוסי מכל אשמה. במהלך הקריירה שלו קיבל דוידנקו גם לא פעם קנסות גבוהים בטורנירים על התנהגות בלתי ספורטיבית ובעיקר על ויתור במופגן על משחקים. באוקטובר 2014 הודיע דוידנקו על פרישה מהסבב. מאז, הוא בחר בחיי משפחה שקטים עם אשתו ובתו הרחק מאור הזרקורים.

פט ראפטר – 28.12.1972 אוסטרליה - האוסטרלי שהיה חביב הבנות בתקופתו, זכה בתואר גראנד סלאם פעמיים ביחידים, שניהם שנה אחרי שנה בארה"ב בשנים 1997 – 1998. הוא עשה חיל גם בוימבלדון שם הפסיד פעמיים בגמר בשנים 2000 ו- 2001. האוסטרלי שיחק טניס "קלאסי" של הגשה וריצה לרשת. ראפטר פרש בשנת 2002 והמשיך לשחק בטורנירי הוותיקים. בשנת 2004 הוא נישא ללארה פלטהאם ולשניים נולדו שני ילדים. כיום, עוסק ראפטר בעסקי הנדל"ן, והשמועות אומרות שהוא מצליח עד היום לעשות מעיסוקו זה הרבה יותר כסף מאשר בקריירה שלו כטניסאי, במהלכה הרוויח קצת מעל ל- 11 מיליון דולרים. בניגוד לטניסאים האוסטרליים של היום (דוגמת ברנרד טומיץ' וניק קירגיוס), ראפטר היה ונשאר "הילד הטוב" במהלך כל הקריירה שלו וגם שנים אחריה, ועשה זאת לגמרי במודע. הוא אמר בראיון לפני כשנתיים: "ברגע שיש לך את התקשורת בצד שלך, קשה להם מאד לכתוב משהו רע אודותיך. ניסיתי במהלך כל הקריירה שלי להישאר נאמן לערכים שקיבלתי בבית. אין ספק שזה תרם לי גם אחרי הקריירה וגם במהלכה בכל הקשור לקבלת חסויות ופרסום חיובי".


תומאס מוסטר – 2.10.1967 – אוסטריה – תומאס מוסטר, היה "מלך החימר" הרבה לפני שלזירה פרצו גוסטאבו קוארטן הברזילאי ורפאל נדאל הספרדי. מוסטר זכה ב- 44 תארי יחידים בקריירה, 12 מהם בשנה אחת (1995), 11 מהם על חימר ואחד מהם ברולאן גארוס. שיא הזכיות הזה של 12 טורנירים בעונה אחת משותף לו ולרוג'ר פדרר שניצח גם הוא 12 טורנירים בשנת 2006 . מוסטר, ששיחק ביד שמאל והיה טניסאי יציב שרץ והחזיר כל כדור, כמעט וסיים את הקריירה שלו כאשר נהג שיכור פגע בו וריסק את ברכו במהלך טורניר מיאמי, ארה"ב בשנת 1989 יום לפני משחק הגמר של הטורניר. השיקום שלו הדהים את עולם הטניס. כשביקר כשהוא עדיין עם קביים בטורניר רומא באותה שנה, הצהיר האוסטרי שבשנה שלאחר מכן הוא יחזור וינצח את הטורניר – וכך היה. מוסטר פרש מטניס בשנת 1999 ועבר להתגורר באוסטרליה שם נישא לג'ו בט טיילור והביא לעולם ילד. ב- 2005 התגרש, חזר למולדתו אוסטריה, והתחתן בשנית, הפעם לקרולין הופנר. יחד עם הופנר יש למוסטר ילדה. אחרי ניסיון די כושל לחזור לשחק טניס בגיל 42 , פנה מוסטר יחד עם שותף לעסקי היין.


תום אוקר – 22.2.1944 – הולנד – הטניסאי היהודי (מצד אביו – שניצל בשואה), היה אחד מהטניסאים הגדולים ביותר שגדלו במדינה הקטנה הזו. אוקר זכה בקריירה ב- 40 תארי יחידים וב- 69 תארי זוגות (כולל שני תארי גראנד סלאם). הוא ביקר בארץ מספר פעמים, כשהפעם הראשונה הייתה במהלך משחקי המכביה בשנת 1965 אז זכה ביחידים ובתואר הזוגות המעורבים. אוקר פרש בשנת 1980 מטניס ופנה מיד לעסקי האמנות. הוא חנך גלריה משלו בשנת 2005 שם הוא גר ועובד עד היום. הוא נשוי לאן מארי אוקר ולזוג שלושה ילדים.

178 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול